Blog

Czym zajmuje się wodzirej na weselu?

Na współczesnych weselach coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych zespołów weselnych na rzecz Dj-ów i wodzirejów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Dj nie zawsze będzie pełnił funkcję wodzireja czy konferansjera. Praca wodzireja polega przede wszystkim na czuwaniu nad prawidłowym przebiegiem wesela. Czym dokładnie zajmuje się wodzirej na weselach? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

Jaką rolę pełni wodzirej na weselu?
W artykule przeczytasz:

Kim jest wodzirej weselny?

Wodzirej weselny to taka osoba, która zajmuje się prowadzeniem całej uroczystości, czyli łączy w sobie rolę prowadzącego wesele, animatora i konferansjera. Do głównych zadań wodzireja należy zabawianie gości, zachęcanie ich do zabawy, organizowanie atrakcji, oczepin, zapowiadanie utworów, komunikowanie się na bieżąco z Parą Młodą i pozostałymi podwykonawcami, takimi jak fotograf, kamerzysta, orkiestra itp. Bardzo często wodzirej przejmuje rolę wedding managera. Dobry wodzirej powinien zarażać innych swoją pozytywną energią, musi być animatorem całej imprezy. Bez wątpienia jest to zawód, który wymaga otwartości, charyzmy, a także poczucia humoru. Gdy wodzirej jest dobrze zorganizowany, wszystko przebiega sprawnie i płynnie.

Jakie funkcje pełni wodzirej na weselu?

Wodzirej weselny odpowiada za przebieg wesela. Do jego najważniejszych funkcji należy:

  • zapowiadanie każdej części uroczystości (toastu, pierwszego tańca, potraw kulinarnych, podziękowań, inicjowanie weselnych przyśpiewek, robienie przerwy na odpoczynek itd.);
  • prowadzenie oczepin, zabaw oraz konkursów w trakcie wesela i angażowanie do udziału w nich zgromadzonych gości;
  • gdy pojawią się losowe, nieprzewidziane wcześniej ,,wpadki”, zachowanie ,,zimnej krwi” i zaproponowanie takiego przebiegu uroczystości, aby goście nie odczuli, że coś poszło niezgodnie z planem.

To na barkach wodzireja spoczywa ciężar aktywnego prowadzenia wesela od samego rozpoczęcia, aż po jego zakończenie.

Jaki powinien być dobry wodzirej weselny?

Dobry wodzirej na wesele powinien być profesjonalistą w swoim fachu, a więc posiadać doświadczenie w prowadzeniu imprez, najlepiej poparte licznymi referencjami. To właśnie doświadczenie sprawia, że osoba w roli wodzireja jest w stanie doskonale współpracować z Parą Młodą i poprowadzić przyjęcie tak, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Profesjonalny wodzirej weselny zachęci gości do zabawy w taki sposób, by nie czuli się oni zażenowani lub zniesmaczeni. Przewidzi, jakie atrakcje i zabawy wybrać, by cieszyły się zainteresowaniem. Jednocześnie wodzirej weselny musi być kreatywny i do każdego swojego zlecenia podchodzić w sposób indywidualny. Powinien umieć też dostosować sposób prowadzenia imprezy do oczekiwań gości, którzy – jak wiadomo – bywają różni. Ponadto osoba w tej roli winna wyróżniać się wysoką kulturą osobistą, pewnością siebie i doskonałą prezencją. Dzięki takim cechom wodzirej jest w stanie podołać każdemu zleceniu i sprawić, że impreza, którą poprowadzi, spodoba się wszystkim gościom.

,,Klient nasz Pan”, czyli wodzirej musi dostosować sposób prowadzenia wesela do wizji Pary Młodej

Każde wesele jest inne, dlatego nie da się przygotować jednego scenariusza, który będzie na tyle uniwersalny, że sprawdzi się na każdym przyjęciu. Najważniejszym zadaniem wodzireja jest zrealizowanie wizji Pary Młodej i prowadzenie wesela w taki sposób, aby spełnić ich wymagania. Wodzirej weselny może zaproponować własne rozwiązania, które dotychczas dobrze się sprawdziły, nie powinien jednak niczego narzucać ani wprowadzać takich elementów, które nie spotkały się z aprobatą Młodych. Jeżeli natomiast Para Młoda nie ma zupełnie pomysłu na swoje wesele, wówczas wodzirej ma szerokie pole do popisu.

Czy wodzirej może być jednocześnie Dj-em?

Dj może być jednocześnie wodzirejem, ale nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdzi, ponieważ osoba, która zajmuje się puszczaniem muzyki zwykle nie jest w stanie na bieżąco kontrolować tego, co się dzieje na sali, zwłaszcza jeżeli organizujemy duże wesele. Dlatego, oprócz DJ-a, warto zatrudnić drugą osobę w roli wodzireja. Bardzo często DJ-e współpracują z wodzirejami, tworząc zgrane duety. Dj zajmie się oprawą muzyczną, a wodzirej zadba, by każdy punkt programu przebiegł zgodnie z ustalonym wcześniej planem.

Jak powinien wyglądać wodzirej na weselu?

Jak już wspomnieliśmy, dobry wodzirej powinien być profesjonalistą, co przekłada się również na jego wygląd. Strój nie może być niechlujny i zbyt luźny. Nie ma mowy, by profesjonalny wodzirej pojawił się na weselu w dresie lub innym mało formalnym outficie. Pełna elegancja z krawatem też nie zawsze jest pożądana. Garnitur i mucha zarezerwowane są w końcu dla Pana Młodego.

Wodzirej weselny – koszt

Kwoty, jakie biorą wodzireje weselni, są bardzo zróżnicowane i zależą od takich czynników, jak lokalizacja – z reguły w dużych miastach ceny są wyższe, wielkość wesela, czas pracy na weselu, zapewnienie dodatkowych atrakcji.

Nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas wyboru Dj-a wodzireja weselnego? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Przegląd pytań, które warto zadać dj-owi przed weselem

Chcesz miło zaskoczyć swoich gości weselnych? Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas!
501 044 852