Blog

Kto płaci ZAIKS na weselu? Młodzi, zespół czy właściciel lokalu?

Organizacja wesela wiąże się z wieloma sprawami i formalnościami do załatwienia oraz kosztami. Jednym z elementów, bez którego nie może odbyć się żadne udane przyjęcie, jest muzyka. To przy niej goście bawią się na parkiecie do samego rana. Opłata dla ZAIKS za utwory grane przez zespół na weselu to kwestia, która często zaskakuje przyszłych małżonków. W trakcie planowania swojego wymarzonego ślubu, skupiają się głównie na znalezieniu odpowiedniego usługodawcy, a gdzieś przypadkiem dowiadują się, że istnieje taka opłata. Kwestii praw autorskich nie należy lekceważyć. W artykule pragniemy przybliżyć, czym jest ZAiKS i kto ponosi koszty związane z uzyskaniem licencji. Zapraszamy do lektury.

Kto płaci za licencję ZAiKS na weselu?

Z artykułu dowiesz się, jak znaleźć dobrego Dj na wesele:

Opłata ZAiKS na wesele – co to takiego?

Zastanawiasz się, czym jest ten ZAiKS? Skrót oznacza Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Ta ogólnopolska organizacja zrzesza twórców oraz ich przedstawicieli. Od niemalże 100 lat zapewnia autorom tekstówscenarzystom, kompozytorom, choreografom i innym twórcom z zakresu sztuki, ochronę ich dzieł prawem autorskim.

Zgodnie z ustawą korzystanie z utworu danego autora, niezależnie, czy jest to odtwarzanie, czy wykonywanie, wymaga zgody i uiszczenia stosownej zapłaty. Jednak uzyskanie licencji u każdego wykonawcy byłoby w zasadzie niemożliwe do wykonania. Dlatego można to zrobić za pośrednictwem organizacji zajmującej się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi, która przekaże je konkretnemu twórcy. Z tego względu wynajmując Dj-a lub zespół muzyczny, mamy obowiązek dokonać opłaty na rzecz ZAiKS. Instytucja ta decyduje o ilości tantiemy, bazując na liczbie odtworzeń określonych dzieł w handlu.

Zdaniem eksperta

ZAiKS a wesele to wciąż temat budzący sporo emocji. Wiele par młodych powołuje się na fakt, że muzyka lecąca w tle w sklepach czy restauracjach, a nawet przyjęciach rodzinnych jest zwolniona z opłat za odtwarzanie. Jednak przyjęcia weselne to imprezy organizowane zwykle w salach bankietowych w gronie dużej liczby gości. Wydarzenie ma więc zupełnie inną kategorię niż przyjęcie towarzyskie. Za graną muzykę na tym evencie zespół lub Dj pobierze wynagrodzenie – mówi Szymon Mosiołek z Twój Dzień.

Kto ponosi opłaty za ZAiKS na weselu?

Narzeczeni, gdy już dowiedzą się o konieczności opłacenia ZAiKS, często mają problem z określeniem, kto powinien ponieść koszty za odtwarzanie i wykonywanie muzyki. Czy obowiązek ten spoczywa na nich, właścicielu sali weselnej, czy może powinien to zrobić wynajęty zespół lub DJ? Z pomocą może przyjść ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych, w której znajdziemy zapis, że obowiązek uiszczenia opłaty spoczywa na organizatorze przyjęcia, czyli w tym wypadku parze młodej.

Jednak nie jest to określone w sposób precyzyjny dlatego, zanim podejmiecie się wykonania przelewu, warto zapytać w obiekcie czy nie posiada on licencji w ZAiKS-ie. Niektóre lokale mają ją wykupioną i wliczają w cenę. Dzięki temu unikniecie płacenia dwa razy za tą samą usługę. To samo pytanie możecie zaadresować do wynajętego Dja lub zespołu, często to oni dbają o ten element w imieniu młodej pary. Należy mieć jednak na uwadze, że opłata zostanie doliczona do rachunku przez nich wystawionego.

W sytuacji, gdy ani dom weselny, ani zespół nie podejmują się zajęcia formalnościami związanymi z licencją ZAiKS, organizatorzy wesela powinni przejąć je obowiązki. Dużym ułatwieniem jest możliwość rozliczenia się z organizacją przez internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie, obliczyć opłaty i złożyć wniosek.

Ile wynosi opłata za licencję ZAiKS na wesele?

Skoro już wiemy, kto zapłacić ZAiKS za wesele, pozostaje pytanie, ile to kosztuje. Nie ma jednej ceny za wykupienie licencji na odtwarzanie muzyki na weselu, którą muszą zapłacić państwo młodzi. Ostateczny koszt będzie uzależniony od wynagrodzenia zespołu lub Dj’a, gdyż ZAiKS wynosi 10% honorarium. Wysokość kwoty możemy sprawdzić za pomocą kalkulatora umieszczonego na stronie ZAiKS’u. Konieczne jest tam zaznaczenie, czy zespół weselny jest płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie, automatycznie zostanie naliczone dodatkowe 23%.

Warto zaznaczyć, że licencja ZAiKS to nie jedyne dodatkowe koszty, z którymi muszą się zmierzyć pary podczas przygotowań ślubnych. Jeśli zamiast muzyki granej na żywo przez orkiestrę, postawicie na Dj-a konieczne jest ta opłacenie ZPAV (Związek Producentów Audio-Video), STOART (Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Całość kwoty wpłaca się na rzecz STOART, który następnie rozlicza się z pozostałymi organizacjami. W związku z powyższym, organizując wesele mamy obowiązek wniesienia opłaty dla ZAiKS i STOART.

Zastanawiasz się nad muzyką na przyjęcie weselne? Zapraszamy do naszego artykułu: Zespół czy dj? Jaką oprawę muzyczną warto wybrać na wesele?

Jakie kary grożą za brak opłaty dla ZAiKS?

Opłata za ZAiKS to ważny obowiązek, którego trzeba dopilnować przy organizacji wesela, za brak umowy licencyjnej grożą konkretne konsekwencje. Kontrola ze strony organizacji to prawdopodobnie ostatnia rzecz, której nowożeńcy chcieliby na swoim weselu. Wykorzystanie utworów bez licencji jest złamaniem prawa, które może skutkować postępowaniem sądowym oraz koniecznością zapłacenia podwójnie lub potrójnie naliczonej opłaty. Według przepisów możliwe jest również postępowanie karne, które kończy się wysoką grzywną. Trzeba pamiętać, że ZAiKS potrafi upominać się o opłatę nawet do 5 lat wstecz.

 

Chcesz zorganizować wesele bez nieprzyjemnych niespodzianek?
Skontaktuj się z nami
501 044 852