Blog

Zespół czy dj? Jaką oprawę muzyczną warto wybrać na wesele?

Odpowiednio dobrana muzyka jest jednym z elementów udanego wesela. To od oprawy muzycznej zależy, czy goście będą się bawić, czy drętwo siedzieć przy stole. Pary Młode często stają przed dylematem, co wybrać: zespół muzyczny czy DJ-a? Kto lepiej zabawi gości i poprowadzi całe wesele? Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale istnieje kilka uniwersalnych reguł, którymi warto kierować się przy wyborze oprawy muzycznej na wesele. Postaramy się zatem wyjaśnić, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwiema opcjami oraz jak sprawić, by nasi goście bawili się wyśmienicie do białego rana.

Zespół czy DJ weselny - co wybrać?

Z artykułu dowiesz się, jaką oprawę muzyczną wybrać na wesele:

Opcja nr 1 – zespół muzyczny na wesele

Muzyka grana na żywo była kiedyś nieodzownym elementem każdego wesela. Nic dziwnego – kapele weselne często robią wrażenie na gościach. Dobra orkiestra jest w stanie nadać weselu żywy klimat. Muzycy i instrumenty na scenie zwykle dają wyjątkowy efekt wizualny. Plusem zespołu muzycznego jest również to, że może grać praktycznie w każdym miejscu. Często towarzyszy młodym przy błogosławieństwie, wyprowadzaniu Panny Młodej z domu czy w kościele.

Trzeba jednak pamiętać, że zespół weselny to rozwiązanie zdecydowanie droższe niż wynajęcie Dj-na wesele. Przede wszystkim kapele weselne zazwyczaj składają się z minimum trzech osób, z których każda pobiera własne wynagrodzenie. Rozpiętość, jeśli chodzi o cenniki zespołów muzycznych w Krakowie i Małopolsce, są duże i wahają się od 3000 zł do nawet 10 000 zł.

Często też znalezienie dobrego zespołu muzycznego jest bardzo trudne, dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się z portfolio wykonawców, czyli z nagraniami z poprzednich wesel. Można też oprzeć się na rekomendacjach znajomych, jednak nie zawsze to, co podoba się innym, musi podobać się nam. Dobre zespoły muzyczne zwykle mają zajęte terminy na kilka lat z góry, co musimy uwzględnić przy rezerwacji.

Opcja nr 2 – Dj weselny

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród młodych osób, staje się wynajęcie Dj-a weselnego. Ma to wiele zalet. Przede wszystkim cena didżeja na wesele to zwykle opcja zdecydowanie tańsza od zespołu muzycznego. Co więcej, w przypadku orkiestry składającej się z kilku osób, na scenie musimy poświęcić sporo przestrzeni, co w mniejszych salach weselnych może być dość problematyczne. Zatrudniając DJ-a tego problemu nie ma, ponieważ sprzęt potrzebny didżejowi do puszczania muzyki zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Didżej na weselu wcale też nie oznacza, że wesele będzie dyskotekowym parkietem. To przecież od nas zależy, jaką muzykę wybierzemy – może to być rock, blues, disco-polo, lata 60., 80., aż po najnowsze kawałki, które słyszymy w radiu. Z pewnością Dj może zaproponować nam bardziej różnorodną muzykę niż orkiestra weselna. Znacznie trudniej jest znaleźć zespół muzyczny, który zagra wszystkie nasze ulubione piosenki.

W przypadku zespołów weselnych trzeba liczyć się również z tym, że członkowie co jakiś czas robią sobie przerwy. Gdy decydujemy się na Dj-a weselnego, nie musimy się tym martwić, bo nawet jeśli zrobi sobie on krótką przerwę, to muzyka nadal będzie grana.

Opcja nr 3 – Dj weselny i wodzirej

Dobrym rozwiązaniem dla niezdecydowanych może okazać się zatrudnienie dj wodzireja na wesele, który nie tylko puszcza muzykę, ale jednocześnie pełni kilka innych ważnych funkcji na weselu – zachęca i zaprasza gości do zabawy, jest konferansjerem, organizuje zabawy weselne, integruje bliskich. Dobry Dj wodzirej weselny jest w stanie zaproponować taki scenariusz wesela, że parkiet będzie przez cały czas pełen gości. Najlepszym i z reguły najtańszym rozwiązaniem jest zatrudnienie Dj-a, który jest jednocześnie wodzirejem. Niektórzy jednak decydują się zatrudnić zespół muzyczny lub Dj-a i oddzielnie wodzireja.

Każde wesele poprzedzają długie rozmowy, podczas których młodzi opowiadają o swojej wymarzonej imprezie i przekazują swoją wizję wesela. Wodzirej może zaproponować własne rozwiązania, które dotychczas dobrze sprawdzały się w jego pracy, jednak nie powinien nic narzucać.

Zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze Dj-a? Zachęcamy do lektury artykułu: Jak znaleźć dobrego Dj-a na wesele? 6 sprawdzonych porad

Dj weselny vs kapela muzyczna – co wybrać?

Dj weselny jest w stanie zagwarantować oryginalną muzykę puszczaną z płyt, którą na pewno przypadnie do gustu młodszemu towarzystwu. Starsi goście lub ci szczególnie przywiązani do tradycji mogą być nieco zawiedzeni takim wyborem. Jednak to Wy jako Para Młoda musicie zebrać wszystkie ,,za” i ,,przeciw” i sami zdecydować, który rodzaj muzyki będzie lepszy dla Was i waszych gości. Wesele to wasz dzień i to wasze zdanie w tym wypadku powinno być najważniejsze!

Profesjonalna oprawa muzyczna wesela z Twój Dzień

Chcesz zagwarantować swoim gościom weselnym znakomitą zabawę? Skontaktuj się z nami. Jako organizatorzy imprez ślubnych z wieloletnim doświadczeniem w branży kompleksowo zajmiemy się oprawą muzyczną Twojego wesela. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi referencjami i przykładową galerią imprez, które mieliśmy okazję organizować.

Szukasz profesjonalnego Dj na wesele w Krakowie lub w innym mieście w Małopolsce?
Zadzwoń do nas!
501 044 852